Ämnen: Konst, antikviteter, auktioner

  • Kvinnliga fotografer i 1800-talets Sverige och kungliga porträtt under två sekler

    På söndag är det temadag med föreläsningar i anslutning till Bernadotter i svart och vitt. Utställningen visar kända och okända framställningar av kungligheter från Karl XIV Johan fram till kronprinsessan Victoria. Det är en utställning som visar fotografiets historia men som också diskuterar vilken betydelse porträtt har för den kungliga rollen.

  • Höstens publikationer från Nationalmuseum

    Härskarkonst. Napoleon, Karl Johan, Alexander - presenterar ny forskning om Napoleontidens konst och politik. Art Bulletin of Nationalmuseum Stockholm, volume 16 - presenterar museets utställningar och förvärv under föregående år, aktuella forskningsprojekt, utbildningsaktiviteter samt konsthistoriska och konstteoretiska artiklar.

  • Härskarkonst – Napoleon, Karl Johan, Alexander öppnar 30 september

    Den 30 september öppnar Nationalmuseum höstens utställning Härskarkonst – Napoleon, Karl Johan, Alexander. Totalt 410 föremål som alla har en koppling till någon av huvudpersonerna visas här i sitt historiska sammanhang. De tre härskarnas liv och konsten vävs samman på ett sätt som aldrig tidigare gjorts i en utställning som handlar om konsten att härska genom konsten.

  • Unga konsthantverkare-stipendiat 2010: Karl Magnus Nilsson

    Glasskulptören Karl Magnus Nilsson (f. 1977) är 2010 års Unga konsthantverkare. Stipendiet är på 100 000 kr och delas ut av Bengt Julins Fond genom Nationalmusei Vänner. Måndagen 13 september får konstnären stipendiet vid en ceremoni på Nationalmuseum.

  • Nytt läsår på Nationalmuseum

    Nationalmuseum har en omfattande skolverksamhet som riktar sig till alla målgrupper inom skolan. Museet har fri entré för skolklasser och medföljande lärare till och med gymnasiet!

  • Härskarkonst - konsten att härska genom konsten

    I höst öppnar Nationalmuseum den praktfulla utställningen Härskarkonst – Napoleon, Karl Johan, Alexander. Totalt visas cirka 420 föremål, en blandning av porträtt, dräkter, smycken och annat konsthantverk. Alla berättar en historia om ära och makt. Utställningen handlar om konsten att härska genom konsten.

  • Ny publikation från Nationalmuseum: Svenskt silver 1500-1850

    Identifiera din silversamling med hjälp av Svenskt silver 1500-1850! Svenskt silver 1500–1850 är den första delen av Nationalmuseums nya beståndskatalogserie: Nationalmuseums katalog över konsthantverk och design. Unikt för katalogen är att samtliga silverstämplar återges i detalj.

  • Evenemangstips: träffa silversmed och fixa julklappen i Nationalmuseums butik!

    Glittrande jul i Nationalmuseums butik. Silversmeden och designern Ekaterina Sisfontes visar sina smycken på platsLördag 13 december kl 12-16 har du möjlighet att träffa Ekaterina Sisfontes i Nationalmuseums butik. Sisfontes har designat ett halsband i silver med bergkristaller exklusivt för Nationalmuseum. Passa på att julklappsshoppa! Halsbandet kostar 495 kronor och finnas bara att köpa på Nati